Implanty są coraz powszechniejszym sposobem na uzupełnianie braków w uzębieniu. Choć nie należą do najtańszych metod wypełniania ubytków, na pewno są jedną z najtrwalszych. Wiele osób zastanawia się jednak, od czego zależy ta trwałość. Warto wiedzieć, iż w każdym przypadku żywotność implantów jest różna i zależy od wielu czynników, wśród których znajduje się np. materiał, z którego zostały wykonane, sposób ich mocowania oraz późniejsza prawidłowa higiena jamy ustnej. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedni na pytanie, jak długo można cieszyć się ze spełniających swoje funkcje i estetycznie utrzymanych implantów zębowych.
Co ma wpływ na trwałość implantów zębowych?
Na trwałość implantów zębowych wpływa materiał, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejszym tworzywem jest tytan, który wykazuje dużą odporność na korozję i działanie kwasów organicznych oraz kwasu siarkowego i solnego. Materiał ten zazwyczaj jest doskonale przyjmowany przez organizm, przez co nie istnieje ryzyko jego odrzucenia. Ponadto, mocowanie za pomocą śrub zwiększa retencję i optymalną osteointegrację z kością wyrostka. Podobne właściwości wykazują implanty cyrkonowe, których dodatkową zaletą jest barwa, niemalże identyczna, co kolor kości. Oba te materiały są natomiast trwałe i odporne na zniszczenia.
Poza materiałem istotne jest również odpowiednie umieszczeniu implantu w miejscu ubytku. Przed samym zabiegiem ważne jest więc dokładne zbadanie stanu uzębienia pacjenta. W tym celu konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki obrazowej, na podstawie której można ocenić stan kości oraz odpowiednio zaplanować cały proces rekonstrukcji w obrębie implantu. Mianowicie wadliwe zaprojektowanie mostów, koron czy wypełnień może prowadzić do nadmiernego obciążenia implantu, a w konsekwencji również do jego osłabienia i dezintegracji kości wokół niego. Na nietrwałość implantów zębowych mogą mieć również wpływ niewyleczone zmiany chorobotwórcze błony śluzowej i sąsiednich zębów.
W jaki sposób pacjent może wpływać na żywotność implantów?
Żywotność implantów zębowych jest uwarunkowana też czynnikami zewnętrznymi takimi jak jakość powietrza czy wody. Oprócz tego jest także uzależniona od samego pacjenta. Mianowicie istotny wpływ na wytrzymałość wypełnień ma jego tryb życia oraz regularna higiena jamy ustnej. Stres czy używki m.in. alkohol i papierosy mogą skutecznie osłabiać trwałość implantów. Wpływ na to mogą mieć również nieprawidłowe nawyki żywieniowe, szczególnie spożywanie nadmiernej ilości cukrów np. w postaci słodyczy czy słodkich napojów. Cukry nie tylko niszczą naturalne zęby, ale również uszkadzają ich syntetyczne uzupełnienia.
W celu utrzymania uzębienia w odpowiednim stanie niezbędne jest też codzienne szczotkowanie, stosowanie płukanek czy nici dentystycznych. Konieczne są również regularne kontrole u dentysty, podczas których lekarz może stwierdzić, czy dany implant wymaga wymiany, czy nie. Niemniej jednak warto pamiętać, że prawidłowe mocowanie wypełnień oraz systematyczna dbałość o nie jest gwarantem ich długoletniej żywotności, która przekłada się nawet na około 30 lat niezawodnego i estetycznego wypełnienia, bez konieczności wymiany implantów na nowe.